Старече недоумство та пансіонат

Старече недоумство або сеніальная деменція – клінічний стан, з яким нерідко стикаються люди похилого віку. Синдром супроводжується серйозними змінами структури мозку, результатом яких є втрата пам’яті і розлад функцій мислення.
Починається деградація, і доросла людина поступово стає дитиною, вразливим і нетямущим. Таке захворювання позначається на всій родині літнього родича та їм доводиться разом долати важкий етап життя. Як проявляється патологія і що можна зробити, щоб запобігти його прогресування?

Ознаки старечого недоумства

Старість вносить свої корективи, у людини падає зір, реакції стають уповільненими, пам’ять погіршується і це лише незначна частина можливих змін. Далеко не завжди вони є симптомом недоумства. У яких випадках рідним варто турбуватися?

  1. Порушується як короткочасна, так і довготривала пам’ять літній родич починає забувати про недавно відбулися події, але з точністю розповідає про те, що сталося багато років тому; якщо в розмові заходить мова про вже пішли людях, а він каже про них, як про живих – це явний симптом про деструктивні зміни.
  2. Виявляється соціальна дезадаптація. Хворий все частіше замикається в собі, його перестають цікавити навколишні події та люди.
  3.  Порушується мова і координація рухів, все частіше людина говорить незв’язно, робить хаотичні рухи.
  4. Людина перестає орієнтуватися в просторі, плутає людей, час, події.
  5. Яскраво проявляється егоїзм. Хворий стає примхливим, вимагає уваги, співчуття, співпереживання, причому, домагається цього не найприємнішими способами, а ось сам не проявляє ні тіні турботи в сторону близьких людей.
  6. Все частіше він поводиться знервовано, тривожно, з’являється схильність до депресій.

З прогресуванням хвороби стан хворого погіршується. Періоди втрати пам’яті стають більш тривалими, людина втрачає здатність самообслуговування і навіть самостійно відвідати туалету викликає труднощі.

Турбота про хворого, який страждає на деменцію

Деменція розвивається поступово, спочатку проявляючись у дрібницях, пізніше вимальовується чітка клінічна картина. Хворого, який страждає недоумством, неможливо залишити одного, тому що це пов’язане з різного роду ризиками, перш за все, для нього самого.
Щодня відбуваються трагедії різного роду, пов’язані з літніми людьми, страждаючими недоумством. Вони виходять за хлібом в сусідній магазин і не повертаються, забуваючи дорогу додому, або включають електроприлад, провокуючи пожежа. Це лише мала частина можливих травмонебезпечних ситуацій, в які потрапляють люди похилого віку.
Близьким людям потрібно цілодобово стежити за хворим, допомагаючи йому навіть в простих побутових питаннях. Це важко морально. Спостерігати, як кохана людина згасає, втрачає колишню жвавість та інтерес до життя, це може виявитися непосильною ношею. Та й кинути роботу, щоб забезпечити повноцінний догляд 24 години на добу, не кожен може собі дозволити.

Порятунком для сім’ї і кращим виходом у подібній скрутній ситуації є визначення страждає родича на піклування досвідченого персоналу. Подібні послуги надає будинок престарілих в Києві. Тут працює команда професіоналів, що володіє необхідними медичними знаннями і вміннями. Підопічних забезпечують повноцінним доглядом і харчуванням в спокійній, дружній атмосфері. У літніх людей є можливість спілкування і цікавого дозвілля.

Гавриленко Сергей
Гавриленко Сергей
Ведущий психолог, психотерапевт Всеукраинской Ассоциации Домов Пристарелых
Дата публикации: 17.01.2018