Психічні відхилення в старості

Вивчення психічних розладів в похилому і старечому віці викликано збільшенням кількості людей, що відносяться до цих груп. У розвинених європейських країнах частка людей старше 60 років становить близько 11%, а старше 80 – 1,4%. Демографічне старіння економічно розвинених країн вимагає пильної уваги до фізичного і психічного здоров’ю великої частини населення.

Хвороби віку

З віком в організмі наростають деструктивні процеси. Вони зачіпають всі системи, в тому числі й нервову. Серед найбільш часто знайденних психічних відхилень, що асоціюються зі старістю, відзначаються:

  • задня коркова атрофія або синдром Бенсона;
  • хвороба Альцгеймера;
  • сенільна деменція (старече слабоумство);
  • судинна деменція.

Психоорганічні розлади, викликані патологією серцево-судинної системи – дисциркуляторною енцефалопатією, обумовленою підвищеним тиском, атеросклерозом та іншими порушеннями. Крім органічних захворювань до психічних відхилень пізнього віку відносяться невротичні, які викликають стрес.

Люди похилого віку більш сприйнятливі до швидких соціальних і економічних змін, які викликають невпевненість і нестабільність майбутнього, крах звичних ідеалів, переконань, світогляду. При недостатній підтримці рідних, вихід на пенсію або звільнення викликають у людей похилого віку відчуття непотрібності, відірваності від життя, невпевненості в завтрашньому дні і, як наслідок, депресію. Тому будинок престарілих в Києві заповнює необхідне спілкування, піклується про літніх людей, надаючи комфортні умови проживання, лікування, занять в творчих групах.

Причиною затяжних депресивних станів, які призводять до розладу особистості, може стати і смерть одного з подружжя, близьких людей. На тлі самотності розвиваються тужливі і тужливо-фобічні депресії, що викликають страхи, суїцидальні думки.

Також до вікових психічних порушень відноситься віково-ситуаційна депресія. Літня людина не приймає саме старіння або зациклюється на захворюваннях, пов’язаних з віком.
У літньому віці підвищується кількість розладів, викликаних психогенними травмами – підвищеної ранимою, уразливістю. У старечому віці на перший план виходять патологічні зміни, пов’язані з органічними захворюваннями і деструктивними процесами в організмі. Причиною когнітивних порушень у людей похилого віку можуть бути викликані загостренням ішемічної хвороби серця, інфарктом міокарда, пневмонією, онкологією, травмами, стресом від смерті близької людини.

Причини зростання патологій

Віковими психічними порушеннями займається відносно молода галузь медицини – геронтопсіхіатрія. Однак літні люди рідко звертаються за спеціалізованою допомогою. Бідність, неможливість отримати медичні послуги висококласних, але дорогих фахівців, дорожнеча лікарських препаратів. дороге утримання в стаціонарі призводять до того, що порушення переходять в більш важку, хронічну форму.

Часто початкові стадії порушень, які піддаються лікуванню або компенсації, бувають пропущені через неуважне відношення родичів до стану психічного здоров’я людей похилого віку або ознаки психічних порушень приписуються тільки природним віковим процесам.

Останнім часом допомогу у виявленні психічних патологій надають геронтопсихіатричні кабінети, організовувані в звичайних поліклініках і при центрах соціального обслуговування. Але їх ще дуже мало, щоб істотно змінити стан проблеми і головною допомогою фахівця є увага близьких до психічного стану літніх родичів.

Лікування порушень

Більшість перерахованих вище патологічних станів піддається медикаментозному і психотерапевтичному впливу. Але для деяких захворювань, наприклад, старечого недоумства, хвороби Альцгеймера або синдрому Бенсона ще не створені ефективні препарати, здатні повністю вилікувати захворювання.

Однак переміщення хворих в спеціалізований дім для людей похилого віку або інші установи, розробка індивідуальних схем лікування допомагають полегшити стан, загальмувати розвиток хвороби і продовжити життя людини. Також важливо уважне, шанобливе і дбайливе ставлення до людей похилого віку в сім’ї та суспільстві, що вбереже їх від стресу, що викликає психічні хвороби.

Гавриленко Сергей
Гавриленко Сергей
Ведущий психолог, психотерапевт Всеукраинской Ассоциации Домов Пристарелых
Дата публикации: 02.10.2018