Пролежні та причини їх появи

Пролежні є локальним пошкодження шкірних покривів або ж підшкірних тканинних структур. Утворюються на тлі порушення процесів кровопостачання в результаті тертя, здавлення або ж ковзання. Пролежні – одне з найбільш поширених і небезпечних ускладнень, що виникають у лежачих пацієнтів. Грамотне лікування і профілактику утворення пролежнів можна отримати, звернувшись в «Hospice».

Що таке пролежні?

Під пролежнями розуміється некроз (відмирання) м’яких тканинних структур, який розвивається внаслідок спроб впливати на них перманентного тиску. При захворюваннях із супутнім порушенням рухової активності у пацієнтів часто розвиваються супутні патології, до числа яких відносяться і пролежні. При тривалому дотриманні постільного режиму (протягом декількох місяців і більше) знижується загальна якість життя хворого.

Процес утворення пролежнів протікає в кілька стадій:

1. На першій стадії спостерігається гіперемія, набряклість і почервоніння шкірних покривів, без порушення їх цілісності.
  2. Друга стадія характеризується поверхневим порушенням цілісності шкіри на певних ділянках, що поширюється на область підшкірної клітковини. Починається відшарування епідермального шару.
  3. На третій стадії відзначається глибоке руйнування шкірних покривів і м’язових тканин. Утворюються ранки з можливими рідинними виділеннями.
  4. Під час четвертої стадії уражаються м’які тканини, зв’язки, сухожилля й навіть кістку. Лікування проводиться виключно хірургічним шляхом.

Фахівці відзначають, що неправильний гігієнічний догляд за лежачим пацієнтом, порушення техніки переміщення хворого в ліжку цілком можуть стати причинами появи пролежнів.

Причини утворення пролежнів

У більшості клінічних випадків пролежні утворюються під впливом наступних провокуючих чинників:

1. Зниження показників чутливості. Ймовірність утворення пролежнів значно зростає в тих випадках, коли сам пацієнт перестає відчувати біль і почуття дискомфорту, лежачи тривалий час в одному положенні. Слабкість, підвищена сонливість, прийом седативних, снодійних препаратів, транквілізаторів також підвищують ризики появи пролежнів у лежачих хворих.
  2. Неправильне харчування. Недостатня вага, різке схуднення на тлі неправильно збалансованого раціону харчування можуть стати причиною утворення пролежнів. Подібні випадки фіксуються досить часто, якщо у пацієнта спостерігається перманентна відсутність апетиту, недостатній питний режим. Незначний вміст білків у щоденному раціоні хворого призводить до зменшення м’язової маси, що також підвищує ризики появи пролежнів.
  3. Обмежена рухова активність. Недолік руху – основна причина появи пролежнів. Чим більш тривалий час пацієнт змушений дотримуватися постільного режиму, тим вище ризики розвитку патологічного стану. Якщо людина не може рухатися і змінювати положення тіла без сторонньої допомоги, відбувається тертя шкірних покривів про тканину простирадла, що призводить до утворення пролежнів. До групи підвищеного ризику входять інваліди, лежачі хворі, пацієнти, які страждають паралічем.
  4. Підвищена пітливість. Надмірно інтенсивне потовиділення і постійна вологість шкірних покривів підвищують ризики появи пролежнів. До числа негативних, провокуючих чинників відносяться також регулярне використання підгузників, нетримання калу, мимовільне сечовипускання.

Перераховані вище причини найчастіше призводять до утворення пролежнів. Однак даного ускладнення при грамотному догляді за пацієнтом і проведенні профілактичних, протипролежневі заходів цілком можна уникнути.

Фактори підвищеного ризику

Існує ряд захворювань і патологічних процесів, що протікають в організмі пацієнта, які особливо сприяють утворенню пролежнів:

• цукровий діабет;
  • патології серцево-судинної системи;
  • травматичні ушкодження хребетного стовпа;
  • зниження показників чутливості верхніх і нижніх кінцівок, шкірних покривів;
  • нездатність висловлювати свої почуття і побажання;
  • порушення цілісності шкірних покривів;
  • захворювання дерматологічного характеру;
  •  тривале перебування в гіпсі;
  •  перенесені в недавньому минулому переломи стегна, гомілкової кістки;
  •  недостатня маса тіла;
  •  порушення процесів кровообігу та мікроциркуляції в м’яких тканинних структурах;
  •  надмірна вага, ожиріння;
  •  анемія;
  •  знижені або ж, навпаки, підвищені показники температури тіла;
  •  виснаження організму;
  •  коматозний стан;
  •  наявність розладів неврологічного характеру.

Найбільшою мірою утворенню пролежнів схильні особи похилого віку. Обумовлено це ослабленим імунітетом і витончення шкірних покривів літньої людини. Пролежні тягнуть за собою розвиток цілого ряду несприятливих наслідків, тому важливо завчасно подбати про їх профілактиці. Для цього варто не ризикувати здоров’ям близької людини, а звернутися за допомогою до професіоналів – співробітникам «Hospice».

Дата публикации: 13.12.2019