Як літнім людям уникнути зараження короновірусом?

Найбільша кількість смертельних випадків від коронавірусу зафіксовано серед осіб похилого віку. Наукові дослідження показали, що чим старша людина, тим важче вона переносить інфекцію. Згідно зі статистичними даними, показники смертності від коронавірусу серед літніх людей складають близько 14%, у той час як серед молоді – 0,4%. З цієї причини особам похилого віку слід бути особливо обережними та подбати про надійну профілактику, щоб звести ризики можливого зараження до мінімуму.

Про маски та методи самолікування

Більшість населення вважає, що використання захисних медичних масок і прийом препаратів, що володіють противірусними властивостями, виключає ймовірність інфікування коронавірусів. Однак, на думку фахівців, ефективність більшості представлених до продажу противірусних лікарських засобів не доведена. Більше того, відсутня навіть офіційно підтверджена інформація щодо їх безпеки для людського здоров’я.

Медичні маски на сьогоднішній день – дійсно найбільш дієвий спосіб захиститися від вірусу, що передається повітряно-крапельним шляхом. Однак проблема полягає в тому, що зараз знайти маски в аптечних мережах і навіть інтернет-магазинах практично нереальне завдання.

Чи допомагає громадська ізоляція?

За словами британського професора-вірусолога Елізабетти Гроппеллі, кращий спосіб уберегти людей похилого віку, що входять до зони підвищеного ризику, – це громадська ізоляція. Людям у віковій категорії старше 65 років рекомендується якомога рідше виходити з дому, уникати відвідування громадських місць і максимально обмежити контакти з оточуючими.

Існує два способи зараження смертельно небезпечною інфекцією – це спілкування з людиною, що є носієм вірусу, або ж контакти із зараженими поверхнями. Тому фахівці настійно радять залишати будинок лише за крайньої необхідності, особливо якщо мова йде про літню людину.

Самоізоляція може зберегти життя

В Італії ця проблема вирішується доставкою їжі з супермаркетів додому особам у віковій категорії старше 65 років. Людині досить просто зателефонувати за вказаним телефонним номером, і волонтери доставлять йому всі необхідні продукти. При цьому плата за доставку не береться.

У країнах СНД поки немає такої практики, але цілком можливо, що скоро волонтерські руху з’являться і у нас. У великих містах діють організації, що займаються наданням допомоги самотнім людям похилого віку. У ситуації, що склалася дуже важливо знати, як при цьому забезпечити себе та не стати носієм інфекції.

Ефективні заходи профілактики зараження коронавірусом

Лікарі відзначають, що ліки для боротьби з коронавірусів не існує, тому дуже важливо подбати про те, щоб уберегти від зараження населення і особливо літніх людей, для яких це захворювання найбільш небезпечно.

У зв’язку з цим, перш ніж відправитися до літнього родича або знайомого, варто переконатися у відсутності у себе характерних для коронавірусу симптомів, таких як кашльовий синдром, підвищені показники температури тіла. Якщо є хоч якісь підозри на зараження, візит слід скасувати.

Крім того, багато людей неправильно розуміють сам термін соціальної ізоляції. Це не означає просто сидіти, закрившись удома, а думати про те, що і як робити. Для того щоб уберегти осіб похилого віку від інфікування, фахівці настійно радять дотримуватися наступних рекомендацій:

  1. Забезпечити літній людині достатню кількістю продуктів тривалого зберігання, щоб захистити його від частих походів у магазини.
  2. Дізнатися, що за препарати приймають літні люди, які страждають певними захворюваннями, і своєчасно купувати їх, доставляти додому.
  3. Стежити за тим, щоб людина правильно харчувався.

При цьому важливо дотримуватися запобіжних заходів. Вірус проявляє себе не відразу, тому навіть при відсутності характерної симптоматики, спілкуючись з літньою людиною, необхідно надягати захисну медичну маску.

Що робити сім’ям, у яких живуть люди похилого віку?

Багато літніх людей проживають на одній житлоплощі зі своїми дітьми, онуками, іншими родичами. У подібній ситуації уникнути контактів і забезпечити належний рівень ізоляції неможливо. Проте існує ряд простих правил, що дозволяють звести до мінімальних показників ймовірність зараження людей похилого віку коронавірусів:

  1. Виділити для літнього родича окрему кімнату.
  2. Регулярно провітрювати всю квартиру і особливо кімнату, в якій проживає людина похилого віку.
  3. При спілкуванні зі старим обов’язково надягати захисну медичну маску.
  4. Кілька разів протягом доби обробляти антисептиками, засобами з дезинфікуючими властивостями всі поверхні та предмети побутового вжитку, до яких торкаються інші члени сім’ї.
  5. Виділити літній людині персональний посуд, постільну білизну, рушник.

В інтернеті можна знайти більш повну офіційну інформацію та рекомендації фахівців, спрямовані на зниження ймовірності зараження людей похилого віку інфекцією. Пам’ятайте про те, що для осіб похилого віку дане захворювання найбільш небезпечно Тому багато в чому від дій родичів залежить, заразиться літня людина чи збереже здоров’я.

Алексей Чеботаев
Чеботаев Алексей
Ведущий психолог, психотерапевт Всеукраинской Ассоциации Домов Пристарелых
Дата публикации: 27.03.2020