Як лікувати хвороби старості

Здається, що життя після 60 років йде на спад і всі хвороби, які проявляються у літньому віці закономірні. Ситуація ускладнюється тим, що особливості метаболізму і процесів регенерації ускладнюють використання медикаментозної терапії.

Патології нервової системи

Другою за значимістю проблемою старості після серцево-судинних патологій є когнітивні порушення. Старече слабоумство, втрата пам’яті, нездатність сприймати і передавати інформацію, депресії призводять до зниження якості життя, інвалідності, втрати дієздатності.

З віком проблеми психічних порушень стають більш вагомими. У групах людей після 76-80 років збільшується відсоток хворих, які страждають маячними розладами. Депресивні прояви, викликані стресом, посідають друге місце і відзначаються у хворих після 60 років.

У старості відзначається збільшення рис характеру, які в молодості нівелювалися – прагнення до накопичення непотрібних речей, жадібність, маревні ідеї обкрадання. Ці симптоми є ранніми проявами деменції.

Люди у віці особливо чутливі до різних зовнішніх подразників. Вони болісно реагують на ставлення до себе, своїм усталеним ідеалам, давно сформованому світогляду. Навіть зміна «насидженого» місця здатна привести літню людину до психічних розладів.

Психічні порушення можуть бути обумовлені:

  • системними захворюваннями;
  • стресом;
  • травмою;
  • віковими деструктивними порушеннями.

Втрата супутника життя або близького родича, звільнення з роботи, вихід на пенсію викликають настільки сильні депресивні стани, що людина серйозно замислюється про самогубство.

Чи є вихід з такої ситуації?

Методи лікування

Виявляється, що вік є тільки одним і не найголовнішим чинником психічних порушень. Попередити старече недоумство можна за допомогою правильно підібраного медикаментозного лікування, що включає гомеопатичні та рослинні заспокійливі, препарати, стимулюючі кровообіг, судинорозширювальні засоби. Будинок пристарілих у Києві надає повний комплекс з лікування і турботи про літніх людей.

Геронтологи стверджують, що величезне значення у профілактиці хвороб старості є раціональне харчування. З віком кількість їжі та її калорійність повинні знижуватися, а якість – кількість і склад нутрієнтів, підвищуватися. Людина повинна вводити в свій організм мінерали, вітаміни, амінокислоти не тільки з їжею, але і у вигляді комплексів.

Сьогодні фармакологічна промисловість випускає велику кількість вітамінно-мінеральних добавок, створених спеціально для літніх людей. У раціоні обов’язково необхідні пробіотики, не тільки поліпшуючі мікрофлору кишечника і процес травлення, але і піднімають імунітет. Через те, що з віком енергозабезпечення всіх процесів в організмі знижується, потрібно, щоб їжа легко засвоювалась.

Прекрасна рада, як до смерті залишатися активною, життєрадісною, з гострим розумом і відмінною пам’яттю можна знайти в романі Бориса Акуніна «Весь світ – театр». Він докладно описував, як боровся з ознаками підступаючої старості Ераст Фандорін. Після 50 він приступив до вивчення німецької, китайської, арабської мов і, відповідно знайомству з культурою та історією цих народів.
З методів підтримки фізичної активності він вибрав навички управління літаком, стрибки з жердиною, альпінізм і глибоководне занурення. За кожен прожитий рік життя він долав не тільки намічене, а й робив набагато більше.

Звичайно, не кожен старий зможе зрівнятися в прагненні продовжити активне життя з літературним героєм, але посильне тренування пам’яті – читання, заучування невеликих віршів, нових слів зі словника, рішення кросвордів, ребусів, гра в шахи знизять ризик виникнення деменції до нуля.

Дозована фізична активність також можлива в будь-якому віці. Плавання, прогулянки, ходьба з палицями, танці – все це доступно більшості людей похилого віку. Варто згадати відео, на яких китайські старі плавно виконують вправи з ци-гун і у-шу. Їх яскравого погляду, гнучкості та спритності можна тільки по-доброму позаздрити.

Таке фізично і психологічно активне життя допоможе підстьобнути резервні сили організму, в будинку для літніх людей та в інших спеціалізованих установах допоможуть впоратися з усіма віковими проблемами і почати нове, цікаве та яскраве життя, на яке в молодості просто не вистачало часу.

Алексей Чеботаев
Чеботаев Алексей
Ведущий психолог, психотерапевт Всеукраинской Ассоциации Домов Пристарелых
Дата публикации: 02.10.2018