Грамотний догляд за хворими на деменцію

Деменція, відома в народі під назвою «старече слабоумство», являє собою захворювання, що вражає центральну нервову систему. Яка розвивається на тлі порушення функцій головного мозку. В результаті вікових змін клітинні мозкові структури практично не піддаються відновленню, що і веде до формування деменції.

Дана патологія повністю змінює особистість людини, відбивається на його характері й поведінці. Хворі втрачають пам’ять, просторову орієнтацію, часто не впізнають своїх близьких і поводяться непередбачувано. Таким людям потрібен грамотний догляд і цілодобове спостереження, яке складно забезпечити в домашніх умовах.

Догляд за хворими

Турбота про людину, яка страждає на старече недоумство, вимагає від його родичів особливої делікатності, терпіння і розуміння. При взаємодії з таким хворим варто прислухатися до рекомендацій фахівців:

  1. Заводити діалог першим, оскільки пацієнтам з діагностованою деменцією, як правило, складно починати бесіду.
  2. Розмовляючи, не можна підвищувати голос. Мова повинна бути спокійною, повільною і плавною.
  3. Важливо привернути до себе увагу хворого. Для цього під час розмови потрібно намагатися дивитися йому в очі. Хороші результати дає тактильний контакт, наприклад, легкий дотик до руки людини.

Особливу увагу необхідно звернути догляду за літньою людиною. Такі люди стають практично недієздатними і безпорадними, немов маленькі діти. Тому їм доведеться надавати допомогу у виконанні самих елементарних дій: гігієнічних процедур, переодягання, прийому їжі. При цьому важливо дотримуватися спокою і робити все можливе, щоб погасити прояви агресії, тривожності, часто виникаючі у таких пацієнтів.

Про нетримання у хворих на деменцію

Нетримання сечі – звичне явище серед пацієнтів з деменцією. Допомогти впоратися з цією проблемою дозволить дотримання наступних рекомендацій:

  1. Складання режиму.
  2. Заохочення людини при відвідуванні туалету.
  3. Забезпечити вільний доступ в санвузол, не закриваючи двері.

Щоб уникнути нічного нетримання, не варто давати пацієнтові занадто багато рідини у вечірні години, перед сном. Можна поставити біля його ліжка горщик. Якщо ці поради не дали належного результату, варто скористатися спеціальними підгузниками для дорослих.

Питання гігієни

Найчастіше хворі на деменцію забувають про гігієнічні процедурах або зовсім не вважають за необхідне виконувати їх. У спробах допомогти своїй близькій людині, важливо робити це м’яко і тактовно. Наприклад, при відмові відвідати душову, не варто наполягати і дратуючи, а краще просто трохи почекати. Під час вмивання і проведенні інших гігієнічних процедур потрібно постаратися дотримуватися звичок і побажань самого хворого.

Дуже важливим є питання безпеки. Для уникнення травматичних пошкоджень та інших проблем, ванну необхідно обладнати спеціальним поручнем, а на підлогу покласти Протиковзкий килимок.

Грамотний догляд за хворими деменцією

Нервові розлади при деменції

Психоемоційна нестабільність – один з найбільш частих симптомів старечої деменції. Купірувати його можна за допомогою спеціальних медикаментозних препаратів, призначених пацієнтові лікарем. До завдань родичів входить виключення з раціону хворого кавових і спиртних напоїв, нікотину, міцного чаю, що надають збудливу, стимулюючу дію на нервову систему.

Також деменція супроводжується порушеннями сну. Пацієнти можуть страждати від безсоння вночі та відсипатися в денні години. Щоб налагодити режим, потрібно забезпечити хворому посильне фізичне навантаження протягом дня, створити максимально комфортні умови. У крайньому випадку, можна звернутися до лікаря, який випише найбільш ефективні і безпечні снодійні засоби.

На жаль, деменція – це незворотний процес і позбутися від даного захворювання неможливо. Правильний догляд і турбота дозволять сповільнити його розвиток і підвищити якість життя хворого.

Гавриленко Сергей
Гавриленко Сергей
Ведущий психолог, психотерапевт Всеукраинской Ассоциации Домов Пристарелых
Дата публикации: 14.03.2019