Cтаречі хвороби

Старість – хороший час, коли людина може зупинитися, подивитися навколо та оцінити результати власного життя. Вона радіє досягнутому у житті та ставить перед собою нові цілі. Але літні люди найбільш уразливі, крім загальних хвороб, у багатьох з них розвиваються специфічні, так звані, старечі захворювання. Чим небезпечні подібні хвороби і до чого слід готуватися сім’ї літнього родича?

Коли настає старість?

Офіційно, старечий вік починається з 75 років, не варто забувати про індивідуальність кожної людини, у одних вікові зміни в організмі відбуваються набагато раніше, у інших відкладаються ще на кілька років.
На подібні процеси впливають різні фактори: спосіб життя, стан здоров’я, наявність або відсутність шкідливих звичок. Не меншу роль відіграє спадкова схильність.
Якщо в частині випадків справа пов’язана тільки з фізичної слабкістю, то у людей похилого віку нерідко розвиваються захворювання, що впливають на їх мозкову діяльність, роблячи з дорослої людини маленької дитини безпорадного і слабкого.

«Особливі» хвороби з серйозними відхиленнями

Мозок – головний орган людини, який здатний розвиватися окремо від інших систем організму, а також і в’янути. Медицині відомо багато патологій, пов’язаних зі змінами його структури:

1. Старече недоумство – існує кілька типів сеніальной деменції, але всі вони ведуть до старечого руйнування психіки.

2. Синдром Піке – атрофічні зміни зачіпають мозкову кору та освіти, що знаходяться під кіркою.

3. Ідіопатичний синдром паркінсонізму – хвороба Паркінсона – патологічний стан, що виникає на тлі недостатньо вироблення допаміну в клітинах чорного мозкової речовини;

4. Сенільна деменція типу Альцгеймера – відбувається неухильна атрофія кори мозку.

На жаль, способу лікування подібних станів немає, фізіологічні годинник цокає, і організм природним чином старіє. Існує підтримуюча терапія, але вона може лише ненадовго відкласти неминуче, трохи продовжити нормальне життя людини.

Як допомогти близькій людині?

Любов, підтримка, турбота – це потрібно літній людині. Родині доводиться перебудовувати власне життя, впроваджуючи в неї нові правила. На початкових стадіях захворювання належний догляд і лікування забезпечуються у домашніх умовах. Від рідних потрібно мінімум медичних знань, терпіння і вільний час.
З прогресуванням мозкових змін ситуація значно ускладнюється. При хвороби Альцгеймера людина починає проявляти агресію або апатію, перестає впізнавати навіть близьких, він може становити загрозу, перш за все, для самого себе, а на останній стадії втрачає здатність рухатися. Хвороба Паркінсона також веде до знерухомлених, при синдромі Піке відбувається швидкий розпад особистості, з подальшими важкими станами.

Найчастіше, люди, навіть дуже люблячі свого літнього родича, не здатні цілодобово за ним доглядати. І справа швидше не в етичний бік справи, а в фізичної складової. Нерідко потрібно специфічний догляд, який може здійснюватися тільки в умовах медичного закладу.

На допомогу сім’ям, які зіткнулися з подібними труднощами, приходить будинок престарілих Київ, в якому працює кваліфікований персонал і є все необхідне оснащення. Тут знають особливості протікання захворювань мозку, пропонують належний догляд і приділяють максимум уваги кожному гостю.

Гавриленко Сергей
Гавриленко Сергей
Ведущий психолог, психотерапевт Всеукраинской Ассоциации Домов Пристарелых
Дата публикации: 17.01.2018